Slutkonferens för projektet Upplevelsenäring

Cia Säll, Lysekils kommun
Kultur och besöksnäring är ofta aktörer på samma scen och har samma publik. Tillsammans erbjuder de helhetsupplevelser som ger värde till boende, besökare och samhälle, till exempel genom att skapa liv och rörelse i en stad, locka besökare som spenderar pengar på orten och ge fler arbetstillfällen och ökade inkomster till näringsliv och kommun. I detta projekt förde vi samman dessa båda näringar till en gemensam upplevelsenäring.
Den lokala slutkonferensen för Upplevelsenäring hölls på Havets Hus med en exklusiv förhandsvisning av kunskapslekrummet om Österödskvinnan – ett resultat av projektet och Lysekils kommun som har bidragit med finansiering till lekrummet som sprider kunskap om havet och människan.

Marinbiologielever på Gullmarsgymnasiets spetsutbildning har tillsammans med konstnären Annika Rockström skapat konst som sprider havsmedvetenhet genom att utforska havsmiljöer och studera organismer. I Lysekils kommun har projektet även lyft besöksmål genom nya skyltar och upprustade kulturstigar med hällristningar.
.png)
Trollhättan visade hur projektet bidragit till fullbokade hotell och barnfamiljer som flockas till Kanalparken – något som stärker attraktionskraften och lockar till inflyttning.

Samverkan har varit avgörande. Vi har samarbetat med Innovatum Science Center, Lysekils kommun, Trollhättan stad, Fredrikstad kommune, Østfold Kunstnersenter och Visit Fredrikstad & Hvaler.
Även om projektet är avslutat fortsätter vi att arbeta för platsutveckling, hållbar upplevelseproduktion och ökad kompetens kring upplevelsenäringens betydelse. Tillsammans skapar vi ringar på vattnet.
Projektet finansieras av EU, Interreg Sverige–Norge programmet.
