Meny
Ikon utropstecken

Planerat underhåll på kommunens e-tjänster - störningar kan förekomma. Mer information

Sporta med SAIS på sportlovet!

Vecka 8 är det sportlov med tid för ledigt men även för olika roliga aktiviteter. Under lovet kan du som är mellan 6 och 15 år vara med på flera aktiviteter med SAIS.

Stångenäs Allmänna Idrottsällskap, SAIS, är en av Lysekils kommuns största föreningar och har flera olika typer av verksamhet. En stor del är för barn och ungdomar. Under lovet har föreningen en mängd aktiviteter för målgruppen. Det krävs inga förkunskaper för att vara med och det kostar inget.

- Vi vill möta fler barn och unga, men även vuxna, i vår verksamhet och vi vet att det finns ett stort intresse för till exempel fotboll. Det tycker vi är väldigt roligt såklart! Vi välkomnar alla till vår förening och kan vi genom den här typen av enkla aktiviteter skapa ett intresse hos någon eller några är det ju kanonbra, säger Thomas Ekbladh som är med i styrelsen.

Här kan du vara med:

22/2, Klockan 11.00-13.00, Brastad sporthall, fotboll för dig mellan 10 - 15 år. Ledare Thomas: 0701 - 801347.

23/2, Klockan 14.00-16.00, Brastad sporthall Idrottsskola med blandade aktiviteter med lek och rörelse i fokus för dig mellan 6 - 12 år. Ledare Hanna 0708 - 462480.

24/2, Klockan 14.00-16.00, Brastad sporthall Idrottsskola med blandade aktiviteter med lek och rörelse i fokus för dig mellan 6 - 12 år. Ledare Hanna 0708 - 462480.

25/2, Klockan 11.00-13.00, Konstgräset i Brastad, fotboll för dig mellan 10 - 15 år. Ledare Thomas: 0701 - 801347.

Välkomna att vara med!

Aktiviteten är en samverkan med Ung Utveckling. Kontakta föreningslots Jörgen vid frågor: 0790 - 610334.

Kort om SAIS

Stångenäs AIS, SAIS är en flersektionsförening och har Brastad med omnejd som upptagningsområde. I upptagningsområdet bor cirka 3000 personer, 650 av dessa är medlemmar i SAIS. Cirka 60 procent av medlemmarna är under 20 år och 30 procent är tjejer. Siffror som visar att vår förening har en tydlig ungdomsprofil. SAIS är en av Lysekil kommuns största föreningar.
Föreningen är organiserad i två idrottsliga block och med en huvudstyrelse och ett gemensamt kansli.
I block 1 ingår fotboll och gymnastik.
I block 2 ingår orientering skidor och friidrott.

SAIS är en sammanslagning av två klubbar, Brastads IS och Härnäsets GoIF. Sammanslagningen ägde rum 1957. Brastads IS grundades 1946 och detta år har kommit att räknas som det år klubben grundades. Då fanns endast fotboll på programmet.

Klubben bedriver större delen av sin verksamhet i Brastad i Lysekils kommun där vi har vårt klubbhus. Idrottsplatserna hyr vi av kommunen.

Vill du veta mer om SAIS föreningsverksamhet:

Stångenäs AIS (laget.se) Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.